Kontakt
Przedszkole Samorządowe w Świątnikach Górnych
Strona głowna  /  Wydarzenia
Witamy w dziale kronika
Kronika

16 października 2018 roku gościliśmy w naszym przedszkolu ratowników medycznych. Celem przeprowadzonych zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci przypomniały sobie numery alarmowe, ćwiczyły resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie oraz miały możliwość obejrzenia sprzętu medycznego i wnętrza ambulansu. Bardzo dziękujemy za spotkanie!

           

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-18 20:58:59

10 października 2018 roku "Wiewióreczki" i "Sówki" włączyły się w międzynarodową akcję pn. "Święto Drzewa", której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przedszkolaki udały się na spacer do pobliskiego lasu, gdzie podczas zabawy poznawały różne gatunki drzew, dowiedziały sie jakie są powody dla których warto chronić drzewa np.: produkują tlen, są miłe dla oka, oczyszczają powietrze, chronią przed palącym słońcem w upalny dzień, dają materiał na budowę domu i smaczne owoce. Zajęcia przyrodnicze zakończyły się rozmową na temat napotkanych grzybów.

  

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-16 19:45:58

Dnia 5 października 2018 roku w naszym przedszkolu miał miejsce teatrzyk owocowo - warzywny. Po obejrzeniu edukacyjnego przedstawienia dzieci z wielką ochotą  przystąpiły do warsztatów kulinarnych, w ramach których "Sówki" wykonały pyszne szaszłyki owocowe, a "Wiewióreczki" cudowne ludziki warzywne. 

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-16 19:13:03

Pamiętając o tym, iż wrzesień jest miesiącem w którym w całej Polsce odbywa się akcja "Sprzątanie Świata", także i w naszym przedszkolu dzieci wraz z opiekunami zaangażowały się w tę akcję. Przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki na śmieci pomogły posprzątać najbliższą okolicę przedszkola.  Od dziś będą pamiętały, że należy dbać i szanować naszą przyrodę.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-09-30 20:34:34

Miło nam poinformować, iż od nowego roku szkolnego 2018/2019 Przedszkole Samorządowe w Świątnikach Górnych wzbogaciło się o 15 – osobowy oddział w Rzeszotarach. W dniu 24 września 2018 r. uroczystego otwarcia dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne dr Witold Słomka oraz pani Wanda Kułaj - Pełnomocnik Burmistrza ds. kontroli zarządczej. Grupa „Wiewióreczki” muzyką, tańcem oraz wierszem przywitała tak zacnych gości.

                 

Na zakończenie spotkania w ramach realizowanego projektu pn. „Przedszkolaki z Gminy Świątniki Górne mają zielone pojęcie!” dzieci otrzymały prezent - stację meteorologiczną, która zostanie umieszczona w ogrodzie przedszkolnym. Serdecznie dziękujemy!

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-09-24 13:45:43

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu, radości oraz słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo. Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach - tak ważnych w życiu każdego człowieka, a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się. Na zakończenie zabaw panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu balonika oraz odznakę Super Przedszkolaka.

           

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-09-21 17:48:07

W dniu 19.09.2018 r. wszystkie grupy gościły w przedszkolu Teatr Lalek „ Bajka” ze Starego Sącza, który zaprezentował dzieciom przedstawienie pt.: „Magiczne słowo”. Głównym przesłaniem płynącym z obejrzanego spektaklu był problem wychowawczy. Dzieci urzekła historia dziewczynki, która nie słuchała pomimo,  iż dobry słuch miała. Po przedstawieniu dzieci podczas zabawy wcielały się w postaci z przedstawienia i z radością wspominały odwiedziny teatrzyku.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-09-21 17:34:42

17 września 2018 r. dzieci z grup "Sówki" i "Wiewióreczki" odwiedzili panowie policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych. Tematem przewodnim spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego i przypomnienie prawidłowego zachowania się jako pieszego. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały przybyłych gości, wcielały się w rolę policjanta, ale największą radość przedszkolakom sprawiło siedzenie za kierownicą radiowozu i włączanie sygnalizacji dźwiękowej. Na zakończenie spotkania panowie otrzymali od dzieci podziekowanie i gromkie brawa. 

     

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-09-19 16:48:21

W dniu 12 września 2018 r. wszystkie przedszkolaki wzięły udział w pokazowych zajęciach tanecznych oferowanych przez firmę państwa Joanny i Grzegorza Kowalskich "Professional Dance". 

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-09-19 16:28:53

Zajęcia adaptacyjne w grupie "Sówek" już za nami. Przedszkolaki z uśmiechem przywitały przedszkole, poznały kolegów, koleżanki oraz swoje znaczki, które będą towarzyszyć im podczas pobytu w przedszkolu. Zabawy ruchowe, muzyczne oraz teatrzyk rozbawiły naszych najmniejszych podopiecznych. Witamy w naszym gronie! :)

    

 

W grupie "Wiewióreczki" pierwsze dni w przedszkolu były bardzo udane. Dzieci zapoznały się z tzw. "Kodeksem grupy", dzięki któremu poznały zasady bezpiecznej zabawy w przedszkolu i ogrodzie przedszkolnym, poznały rolę dyżurnego oraz przypisanych mu zadań. Bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych i zabawach swobodnych. 

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-09-12 20:42:10

Dzięki akcji Wolontariatu pracowników z firmy Provident ogród przedszkolny w Świątnikach Górnych stał się bogatszy o nowe rośliny, pachnie ziołami i mamy nową piaskownicę. Dziękujemy wszystkim za wspólną pracę i zaangażowanie na rzecz projektu!

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-09-11 18:16:24

Podczas wakacyjnego dyżuru dzieci spędzają miło i przyjemnie czas na zajęciach i zabawach edukacyjnych, są także wdrażane do przestrzegania zasad i nienarażania się na niebezpieczeństwo w okresie wakacji.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-07-10 18:31:26

"Ekologiem jestem ja, o przyrodę dbam" - pod takim hasłem odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego 2017/2018. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za obecność i prace na rzecz przedszkola w mijającym roku. Dzieciom życzymy bezpiecznych, radosnych i słonecznych wakacji!

          

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-06-25 20:31:05

Dnia 8 czerwca 2018 roku  Misie, Jeżyki i Wiewióreczki udały się na wycieczkę  do Gospodarstwa Agroturystycznego w Gruszowie. W bardzo urokliwym miejscu w pobliżu lasu, wśród zieleni i śpiewu ptaków dzieci spędziły miło czas. Odwiedziły kuźnię, brały udział w mieleniu na żarnach zboża na mąkę, pieczeniu chleba. Przedszkolaki udały się także do stodoły gdzie czekała na nich kolejna niespodzianka. W stodole oglądały krowę, świnkę, małe kotki i królika. Dzieci podczas wycieczki miały także okazję zobaczyć ul, strój pszczelarza, plastry miodu, staw i jego mieszkańców, a także pospacerować po lesie i przejechać się konno. Pod koniec spotkania uczestniczyły też w przejażdżce wozem podczepionym do traktora.

          

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-06-11 10:52:14

W dniu 5 czerwca 2018 r. nasze przedszkole było organizatorem Gminnego Konkursu Wiedzy "Przedszkolak o przyrodę dba". Na nasze zaproszenie odpowiedziało 6 placówek: przedszkola i oddziały klas "0" przy Szkołach Podstawowych z terenu naszej gminy. Dzieci odpowiadały i wykonywały zadania z zakresu edukacji przyrodniczo - ekologicznej. Wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałą wiedzą i chętnie podejmowali kolejne zadania. Serdecznie gratulujemy! 

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-06-05 16:46:01

Dzień 26 maja 2018 roku na długo zapadnie w pamięci naszych przedszkolaków. Korzystając z pięknej pogody zaprosiliśmy Rodziców by wspólnie bawić się podczas Pikniku Rodzinnego. Nie mogło zabraknąć wspólnych tańców, zabaw na dmuchanych zamkach i wielu innych atrakcji. Naszym Kochanym Mamom i Tatom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

  

W organizacji pikniku pomogli: Rada Sołecka Rzeszotary, Klub Sportowy LKS TEMPO RZESZOTARY, Ochotnicza Straż Pożarna z Rzeszotar, Frutto-Market Światniki Górne, Piekarnia Światniki, Studio 7, Firma Sokołów, Zaklad Budowlano - Usługowy Kazimierz Zimny, Firma Budowlana Kozioł, Firma Fotograficzna "Chobot". Szczególnie dziękujemy naszym Rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie i organizacje imprezy, st. sierż. p. Pawłowi Kasprzykowi, który podczas imprezy pełnił funkcję ratownika medycznego. Dziękujemy!

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-05-29 20:51:43

 

Dnia 23.05.2018 r. grupa "Misiów" gościła w przedszkolu mamę Zosi, która pracuje w Bibliotece nr 8 w Krakowie. Pani Asia opowiedziała dzieciom o swojej pracy oraz przeczytała bajkę o „Kotce Milusi” wykorzystując obrazkowy teatrzyk Kamishibai. Serdecznie dziękujemy za spotkanie!

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-05-24 21:40:40

W dniach 10 i 14 maja 2018 r. w ramach realizacji przedszkolnego projektu i programu ekologicznego, dzieci 5-6 - letnie z grupy "Wiewióreczki" oraz dzieci z grupy "Jeżyki" były na „ścieżce ekologicznej” w Centrum Ekologicznym Barycz. Dzieci miały możliwość wysłuchać krótkiej prelekcji na temat segregacji odpadów, odwiedzić dom Państwa Śmieciaków i poznać w jaki sposób jego gospodarze dbają o środowisko. Były też w sortowni, gdzie zobaczyły w jaki sposób segreguje się odpady, jak się je przechowuje i jak można je ponownie wykorzystać. Podczas zajęć miały też możliwość zabawy miniaturowymi koszami, spychaczami czy śmieciarkami. Spotkanie przyczyniło się do pogłębienia wiedzy na temat ochrony środowiska i wskazało drogę jak od najmłodszych lat stać się przyjacielem przyrody.

         

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-05-15 22:11:48

W dniu 10 maja 2018 r. "Jeżyki" i "Wiewióreczki" uczestniczyły w spotkaniu autorskim z panem Wiesławem Drabikiem, jednym z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci, autorem ponad 200 bajek. Podczas spotkania dzieci w skupieniu słuchały o tym, jak powstaje książka – od pomysłu do jej wydruku. Zabawne fragmenty bajek czytane przez autora wzbudzały wiele radości wśród uczestników, a odgadywanie zagadek – nagradzane było naklejkami i zakładkami. Organizatorem spotkania była Biblioteka w Rzeszotarach. Serdecznie dziękujemy pani Grażynie Kurowskiej za zaproszenie!       

                                                                          

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-05-14 10:17:23

Dnia 9 maja 2018 r. nasze przedszkolaki wzięły udział w warsztatach podróżniczych pt. „Czerwona Wyspa Madagaskar”. Dzięki spotkaniu z podróżnikiem dzieci miały okazję zajrzeć do malgaskiej wioski by zobaczyć, jak żyją tamtejsze dzieci – co jedzą i czym bawią się, obejrzeć malgaskie domki w buszu, zagrać na instrumentach przywiezionych z Madagaskaru (bęben, gitara - valiha, grzechotki) i popatrzeć przez tradycyjną drewnianą maskę. Dowiedziały się także jak rośnie wanilia, cynamon i goździki, miały okazję popatrzeć z bliska na jajo krokodyla i potrzymać w ręce owoc baobabu. Największą atrakcją dla dzieci było wykonanie własnoręcznie piłki z kawałków gazet, tak jak to robią dzieci na Madagaskarze. Na zakończenie spotkania dzieci miały wykonane malgaskie świąteczne malunki na twarzach.

  

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-05-14 10:13:58

27 kwietnia 2018 r. dzieci z grupy "Wiewióreczki" zostały zaproszone na "Zajecia patriotyczne" do Przedszkola Samorządowego nr 2 w Światnikach Górnych. Pod kierunkiem pani Natalki odbyły się bardzo interesujęce zajęcia, dzięki którym przedszkolaki przypomniały sobie polskie symbole narodowe i czym jest patriotyzm. Na koniec spotkanie dzieci wykonały kotyliony narodowe. Bardzo serdecznie dziekujemy pani Natalce za zaproszenie.

  

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-05-11 20:15:18

20 kwietnia 2018 r. pod hasłem "Przedszkolaki o przyrodę dbają, sposób na smog i odpady mają" grupa przedszkolaków z Rzeszotar przemaszerowała przez swoją okolicę przypominając mieszkańcom jak ważny dzień obchodzimy 22 kwietnia. Z takim samym zamierzeniem przedszkolaki ze Świątnik Górnych wspólnie, wesołym korowodem udały się ulicami miasta pod Urząd Miasta i Gminy, gdzie przy fontannie razem z przedszkolakami z Przedszkola Samorządowego nr 2 śpiewały piosenki na cześć Ziemi.

    

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-04-22 17:12:10

W ramach akcji "Smog kto to taki?" przedszkolaki wzięły udział w zajęciach dydaktycznych z Ekodoradcą, po których wspólnie z rodzicami posadzili drzewka w ogrodzie przedszkolnym. Projekt zrealizowano w ramach zadania "Przedszkolaki z Gminy Światniki Górne mają zielone pojęcie!" - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy wsparli akcje swoją obecnością i ciężką pracą:

  • z grupy I: mama Zuzi, tata Matyldy, tata Radzia, tata Hani i mama Stasia
  • z grupy II: tata Franciszka i mama Wojciecha.

        

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-04-13 13:01:17

W dniu 11 kwietnia 2018 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszym przedszkolu malarza i rzeźbiarza mieszkającego w naszej miejscowości - Zdzisława Słoninę. Pan Zdzisław pokazał przedszkolakom swoją twórczość - obrazy malowane na szkle i rzeźby. Dzieci wspólnie z artystą malowały na szkle oraz rzeźbiły w drewnie. 

Serdecznie dziękujemy Panu Zdzisławowi za przeprowadzone warsztaty z dziećmi!

 

                                                                                                                                                                                         

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-04-11 19:30:14

Dnia 9 kwietnia 2018 r. nasze przedszkole odwiedziła pani Ania, a my dzięki niej zmieniliśmy się w małych chemików! Pani Ania pokazała nam, że ekologiczny i „pachnący” sok z czerwonej kapusty można zamienić w inne płyny, a ich kolor - który z fioletowego zmienił się na czerwony lub turkusowy - podpowie nam czy dodawane do soku z kapusty substancje chemiczne są kwasami czy zasadami. Dowiedzieliśmy się też, że mleko ma w sobie tłuszcz, a to dzięki eksperymentowi z barwnikami spożywczymi i mydłu, które odsuwało w magiczny sposób mleko na drugą stronę talerzyka! Na zakończenie pani Ania przeprowadziła doświadczenie „wybuch wulkanu”, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Zajęcia bardzo się nam spodobały i już z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty!

        

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-04-10 21:40:27

Dnia 5 kwietnia 2018 r. „Misie”, „Jeżyki”, „Wiewióreczki” oraz dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Świątnikach Górnych obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Ekoludka”, które w łatwy i przyjemny sposób tłumaczyło dzieciom jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa ekologia.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-04-08 12:12:40

Wszystkie grupy przedszkolne z wielkim zapałem przygotowują się do zbliżających Świąt Wielkanocnych. Aby udekorować sale przedszkolne i świąteczny stół w swoim domu, w ciągu minionych dni przygotowały wspaniałe prace plastyczne, siały rzeżuchę i owies.  

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-03-28 14:19:28

W czwartek 22 marca 2018 r. w grupie "Misiów" odbyły się warsztaty "Wielkanocna palma". Przedszkolaki poznały tradycje i zwyczaje związane z przygotowaniem do Niedzieli Palmowej. Po wspólnej zabawie dzieci wraz z rodzicami wykonywały palmy. Obecność rodziców sprawiła im wiele radości. Spotkanie zostało uwieńczone wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za przybycie!

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-03-25 13:12:31

 

                                                                                                          

"Idzie Pani Wiosna z tęczowymi włosami

w zielonej sukience, wyszytej kwiatami"

21 marca 2018 r. Jeżyki chcąc, aby jak najszybciej zawitała do nas wiosna wykonały pracę grupową przedstawiającą "Portret Pani Wiosny". Niech on zatem sprawi, że rozgości się u nas już na dobre ze słonkiem i skowronkiem.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-03-22 07:51:37

Dnia 6 marca 2018 r. „Misie”, „Jeżyki” i „Wiewióreczki” udały się do Teatru Ludowego w Krakowie na spektakl pt. „Kot w Budach”. Dzieci wraz z opiekunami z wielkim zainteresowaniem oglądały historię Janka - młynarczyka, którego z biedy i kłopotów, tanecznym krokiem i ze śpiewem na ustach wyprowadza kot w butach - Mruczuś.

                                                                                                                                                                                                                             

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-03-10 16:11:30