Kontakt
Przedszkole Samorządowe w Świątnikach Górnych
Strona głowna  /  Wydarzenia
Witamy w dziale kronika
Kronika

Kontakt z muzyką na żywo jest bardzo istotny. Muzyka to nie tylko rozrywka, to także część naszej kultury. Jest ona dla małego dziecka tak samo ważna jak matematyka. Prawidłowy rozwój dziecka jest możliwy tylko wtedy, kiedy dziecko rozwija się także od strony emocjonalnej, duchowej i artystycznej. Dlatego też cały miniony tydzień dzieci z grupy "Wiewióreczki" wędrowały po świecie muzyki. Poznawały i grały na instrumenty muzycznych, zapoznawały się z nutami oraz gamą C-dur, kształtowały poczucie rytmu i umiejętność interpretacji muzyki ruchem. Wzbogaciły swoje wiadomości na temat wielkiego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina i zagrały na własnoręcznie wykonanych instrumentach: gitarach i grzechotkach. A co najważniejsze bardzo dobrze się bawiły.  

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-02-16 19:19:50

Miło nam poinformować, iż w dniu 09.02.2019 roku dzieci z grupy "Wiewióreczki" i "Jeżyki" zaprezentowały swoje umiejetności taneczno-wokalne podczas uroczystego otwarcia Klubu "Senior +" w Ochojnie. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie – Jacek Kowalczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne – Małgorzata Duży, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych – Rafał Stadnik, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świątnikach Górnych – Agnieszka Budek-Bartosz i Przedstawicielka Klubu ,,Senior +” – Irena Gawor. 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Dzieciom i Rodzicom, za przybycie i poświęcony czas.

             

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-02-11 16:59:21

"Babci i dziadka przyznać to trzeba, każdemu bardzo potrzeba" - tymi słowami rozpoczęły się uroczystości w dniu 6.02.2019 roku w Przedszkolu w Świątnikach Górnych. Do przedszkola przybyli licznie dziadkowie, zarówno "Jeżyków", jak i "Misiów". Ukochanym babciom i dziadkom dziękowano za cierpliwość, opiekę i czas jaki poświęcają bezinteresownej miłości. Przedszkolaki wdziecznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek prezentując tańce, piosenki, wiersze, instrumentacje i inscenizacje. Swoim najdroższym babciom i dziadkom dzieci wręczyły prezenty przygotowane w przedszkolu wspólnie z paniami. Uroczystość zakończono gościną przy stole zastawionym ciastem przygotowanym przez rodziców. Był to niezwykły dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, radości i dumy z tak zdolnych wnuków. Serdecznie dziękujemy dostojnym gościom za przybycie. 

  

    

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-02-08 09:25:22

W dniu 06.02.2019 roku  w grupie "Sówki" i "Wiewióreczki" odbył się bal karnawałowy. Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele dni, ze względu na możliwość przebrania się za ulubionego bohatera z bajek. Tego dnia w przedszkolu pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w tańcach oraz licznych konkursach zręcznościowych, ruchowych oraz tanecznych. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i radosnej atmosferze.

          

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-02-07 12:29:23

W dniu 05.02.2019 roku nasze przedszkole odwiedził Teatr Arkadia z przedstawieniem pt.: "Przygody Technoludka". Wszystkie dzieci z uwagą śledził losy Technoludka oraz przeżywał jego przygody. Bohater bajki przypomniał ptzedszkolakom, że nie należy zbyt dużo czasu spędzać przed komputerem, telewizorem czy tabletem,  lecz miło i przyjemnie spędzać czas wolny z bliskimi. Spotkanie nie tylko bawiło, ale także wiele nauczyło dzieci.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-02-06 17:20:49

Przedszkolaki z grupy "Wiewióreczki" w dniu 01.02.2019 r. uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, podczas których przygotowały puszyste racuchy z jabłkami. Dzieci chętnie uczestniczyły w pracach kulinarnych. Na samym początku porządnie umyły owoce, następnie zapoznały się z przepisem po czym przystąpiły do przyrządzania ciasta. Gdy racuchy były już gotowe nastąpiła degustacja.

    

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-02-05 17:33:33

W dniu 28 stycznia 2019 roku wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w "Warsztatach bębniarskich pt. Kipi kasza". Podczas warsztatów muzycznych dzieci przeniosły się do egzotycznych krajów. Poznały afrykańskie oraz kubańskie instrumenty perkusyjne takie jak djembe i bongosy oraz nauczyły się na nich grać. To dzięki takim spotkaniom dzieci integrują się z grupą, rozwijają umiejętności manualne oraz twórcze myślenie, jak również poznają inne kultury i uczą się tolerancji wobec innych osób. 

        

  

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-01-30 14:10:41

W dniu 16 stycznia dzieci z grupy „Sówki” i „Wiewióreczki” uczestniczyły w warsztatach kulinarnych. Zadaniem przedszkolaków było przygotowanie pizzy. Jak przystało na prawdziwych szefów kuchni, dzieci poradziły sobie z tym znakomicie. Po udekorowaniu pizza została wsadzona do piekarnika. To dzięki zabawie w gotowanie, połączonej z elementami terapii sensorycznej w prosty i przyjemny sposób możemy wspierać dzieci w poznawaniu zmysłowym. Wspólne gotowanie daje dzieciom wiele radości. Dzięki warsztatom kulinarnym dzieci nabywają nawyki racjonalnego i zdrowego odżywiania, a także umiejętności planowania i organizowania swoich działań. Na koniec wszyscy zjedli własnoręcznie przygotowaną pizzę. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-01-16 13:13:30

W piątek 11 stycznia 2019 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeszotarach "Sówki" i "Wiewióreczki" pod okiem swoich pań przygotowały przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Było to wyjątkowe przedsięwzięcie. Mali aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Wszyscy obecni ulegli magii występów przedszkolaków. Dzieci z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzały swoje role, prezentowały umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Dziadkowie i babcie aktywnie brali udział w konkursach i tańcach przygotowanych specjalnie dla nich z okazji ich święta. Po przedstawieniu dzieci wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane aniołki i renifery. Występ przebiegł w miłej i rodzinnej atmosferze. Serdecznie dziękujemy za przybycie.

             

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-01-13 21:35:35

Drodzy Rodzice!

Miło nam poinformować, że nasze Przedszkole wraz z Filią w Rzeszotarach wzięło udział w akcji pod hasłem „Serce za odwagę”. Celem akcji było przygotowanie przez Dzieci wraz z nauczycielami kartek świątecznych dla kombatantów, żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Organizatorzy zachęcali do wzięcia udziału w akcji z uwagi na uniwersalną treść i walory wychowawcze, jakie niesie ze sobą projekt. W ten sposób inicjatorzy oraz uczestnicy akcji chcą podziękować w symboliczny sposób za wielką odwagę, jaką odznaczali się bohaterowie w czasach walki o wolną i niepodległą Polskę. Kartki świąteczne trafiły do kilkuset weteranów, żołnierzy II Konspiracji, Powstańców i Niezłomnych, sprawiając im ogromną radość!

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-01-13 20:10:18

Świąteczny nastrój zapanował w naszym przedszkolu 21 grudnia 2018 roku, kiedy to dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w uroczystej Wigilii. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

          

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-29 17:14:13

W ramach akcji preorientacji zawodowej poznaliśmy też zawód plastyka. Pani Marysia, mama Matyldy i Franka pokazała nam różne rodzaje farb, pędzli oraz ołówków. Z wielkim zainteresowaniem patrzyliśmy jak szkicuje, a potem maluje specjalnie dla nas obrazki. Pani Marysiu bardzo dziękujemy!

        

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-29 17:01:42

W dniu 20 grudnia 2018 roku przedszkolaki z grupy "Jeżyki" wzięły udział w przedstawieniu "Jasełek" w wykonaniu wychowanków ks. Sebastiana, które miały miejsce w Strażnicy Kultury w Świątnikach Górnych. Dziękujemy za zaproszenie.

  

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-26 20:27:38

Serdecznie dziękujemy Pani Natalce - mamie Krzysia z grupy "Misiów" za wspaniałą lekcje o zdrowiu. Pani Natalia opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie i udzieliła wskazówek jak można dbać o zdrowie. Wszystkie dzieci słuchały z zapartym tchem o tym, jak pielęgniarki pracują w szpitalu, pomagają chorym ludziom i leczą - nie tylko zastrzykami, ale również uśmiechem i miłym słowem.

     

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-21 15:06:26

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważny jest ruch w życiu każdego dziecka. Stosowanie metody ruchu rozwijającego przynosi wiele korzyści dla dzieci: wspomaga rozwój, uczy współdziałania w grupie, pozwala skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Dzieci z grupy "Sówki" w dniu 19 grudnia 2018 roku aktywnie brały udział w zajęciach prowadzonych według metody W. Sherborne. Podczas zajęć dzieci witały się częściami ciała, wykonywały ćwiczenia pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu. Dzieci przechodziły przez tunel stworzony przez swoich kolegów. Uśmiech gościł na twarzach dzieci podczas całych zajeć, jednak najwiekszą radość miały gdy były hustane w kocu niczym w hamaku.

          

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-19 20:30:07

W dniu 18 grudnia 2018 roku „Wiewióreczki” własnoręcznie wykonały kolejne ozdoby choinkowe, tym razem były to bombki wykonane ze styropianowych kul, malowane farbami i obtaczane w cukrze zmieszanym z brokatem. Efekt wspaniały, a grupowa choinka z dnia na dzień coraz piękniej przystrojona.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-19 12:42:27

W grupie „Wiewiórek” i „Sówek” odbyły się warsztaty świąteczne. Starszaki wykonały - aniołki  z pojemników po jajkach,  natomiast maluszki  - Mikołaja z rolek po papierze toaletowym. Ozdoby te zawieszono na choinkach w salach. Dodatkowo czterolatki  doskonaliły swoje umiejętności plastyczne  nad  kartkami świątecznymi. Było ekologicznie, pracowicie, wesoło i …brokatowo. A oto efekty ostatnich dni.

          

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-18 17:36:51

W dniu 14 grudnia 2018 roku przedszkolaki z grupy "Sówki" i "Wiewióreczki" uczestniczyły w wycieczce do Centrum Nauki i Zabawy Klockoland w Krakowie. Na miejscu dla dzieci zorganizowano warsztaty o tematyce świątecznej, podczas których zdobiły bombki choinkowe przy użyciu robotów z klocków Lego, budowały własne ozdoby choinkowe, którymi przyzodobiły 3-metrową choinkę oczywiście zbudowaną z klocków Lego. Całość warsztatów zwieńczyła zabawa w strefie zabawy Świętego Mikołaja oraz pamiątkowe dyplomy.

          

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-14 22:44:33

13 grudnia 2018 roku odbyły się warsztaty świąteczne dla rodziców dzieci z grupy "Misie", które zostały zorganizowane przez panią Izę. Dzieci wraz z rodzicami robiły świąteczne kartki, a oprócz tego pokazały jak uczą się i bawią w przedszkolu. Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym rodzicom za miłą zabawę i wspólnie spędzony czas.

          

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-14 22:23:39

W dniu 11 grudnia 2018 roku w naszym przedszkolu unosił się zapach świątecznych ciasteczek.

         

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-12 13:35:41

W dniu 11 grudnia 2018 roku w grupie "Wiewióreczki" odbyły sie zajęcia otwarte pn. "W światecznym nastroju", których głównym celem było integrowanie rodziców, dzieci i nauczyciela, pogłębianie więzi rodzinnych oraz poznawanie przez dzieci zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci podczas spotkania zaprezentowały swoje umiejętności matematyczne, polonistyczne jak również wokalne. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie przez dzieci świątecznej ozdoby "choineczki". 

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-11 19:27:52

Święty Mikołaj lubi odwiedzać wszystkie dzieci na całym świecie. W dniu 4 grudnia 2018 roku przybył również do wszystkich grzecznych dzieci z Przedszkola Samorządowego w Świątnikach Górnych. Przedszkolaki były zachwycone kiedy znalazły się na kolanach Świętego Mikołaja. Zanim przystąpił do rozdania prezentów wspólnie z dziećmi śpiewał, tańczył i grał na instrumentach muzycznych. Oczekiwana cały rok wizyta Świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wszystkim wiele radości.

       

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-04 17:47:26

29 listopada 2018 roku dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w zabawie andrzejkowej. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta. Następnie zaczęła się impreza w wesołym nastroju. Najwięcej emocji wśród dzieci budziło przekłuwanie szpilką papierowych serc, na których odwrocie wypisane były imiona dziewcząt i chłopców. Zaznaczone imię – to imię przyszłego męża lub żony. Nasze „andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Po andrzejkowych zabawach i tańcach przyszedł czas na poczęstunek dla wszystkich dzieci. 

               

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-30 14:30:59

W dniu 27 listopada 2018 r. dzieci z grupy "Sówki" wykonały podczas warsztatów kulinarnych sałatkę jarzynową. Mali kucharze uczyli się jakie nawyki wpływają na nasze zdrowie, odkrywali nowe smaki. Wspólnie z panią, z uśmiechem na twarzy kroili warzywa na sałatkę jarzynową. Gdy sałatka była już gotowa można było przystąpić do prawdziwej uczty.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-27 13:09:34

W dniu 26 listopada 2018 roku przedszkolaki z grupy "Sówki " i "Wiewióreczki" uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego ulubionego misia. Dzieci opowiadały o swoich misiach, słuchały opowiadania czytanego przez nauczyciela, w którym opisana była geneza święta oraz tańczyły w rytm muzyki z misiem. Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną, podczas której odgadywały jaki bajkowy miś jest na zdjęciu.  Na koniec wykonały pracę plastyczną: starsze dzieci ułożyły puzzle z msiem, a młodsze pomalowały misia farbami. Uroczystość przebiegła w miłej i przyjemnej  atmosferze.

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-26 16:28:58

W piątek 23 listopada odbył się w naszym przedszkolu trzeci już Przegląd Piosenki Jesiennej tym razem pod hasłem „ Patriotyzm każdego dnia i od święta w edycji jesiennej”, którego honorowym gościem była burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne p. Małgorzata Duży. Celem muzycznego spotkania było wspieranie wychowania patriotycznego już od najmłodszych lat oraz przywrócenie naszej pamięci pieśni i piosenek patriotycznych. W Przeglądzie wzięły udział dzieci z dziewięciu grup przedszkolnych z terenu naszego Miasta i Gminy. Mali artyści wykazali się wspaniałym przygotowaniem, które uzupełniały biało – czerwone stroje oraz własnoręcznie wykonane rekwizyty. Jury miało nie lada wyzwanie, aby spośród artystów wyłonić laureatów. Wyróżniono solistę z oddziału przedszkolnego z Wrząsowic oraz duet z oddziału przedszkolnego w Rzeszotarach. Każdy z uczestników Przeglądu otrzymał Dyplom Małego Patrioty oraz książeczkę o tematyce patriotycznej. Cieszymy się, że przedszkolaki tak licznie wzięły udział w naszym Przeglądzie i liczymy na nich również w przyszłym roku, w kolejnej edycji. Do zobaczenia za rok!

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-26 16:16:47

„Polskie stroje ludowe” to przewodni temat  konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową w Rzeszotarach. Wzięły w nim  udział nasze „Sówki”: Ola, Nadia, Sara i Karolina, które  (przy niewielkiej pomocy rodziców) wykonały  prace przedstawiające regionalne ubrania Mazowsza (łowiczanka), Małopolski (krakowianka i krakowiak) i Zakopanego (góral). Techniki ciekawe i bardzo pracochłonne: orgiami z koła, kolaż oraz wyklejanka kulkami z bibuły. Konkursu  jeszcze nie rozstrzygnięto, ale mamy nadzieję, że prace naszych maluszków się spodobają.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-26 13:39:08

W środę 21 listopada 2018 roku grupę "Misiów" odwiedziła mama Zosi, która opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie bibliotekarki i przeczytała ekologiczną bajkę pt: "Dlaczego zwierzęta mieszkały w bloku?". Pani Asia przyniosła ze sobą japoński, magiczny teatrzyk "Kamishibai", który bardzo spodobał się naszym maluszkom i jeszcze bardziej uatrakcyjnił bajkę. Serdecznie dziękujemy pani Asi i zachęcamy wszystkich rodziców do czytania swoim dzieciom. :)

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-22 12:18:03

"Przedszkolaczek już od rana
nosi uśmiech na barana,
dobry humor co dzień ma.
Przedszkolaczek, czyli ja!"

 

15 listopada 2018 roku odbyło się uroczyste "Pasowanie na przedszkolaka" w grupie "Misiów" w Świątnikach Górnych. "Pasowanie" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie :). Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego "aktu pasowania". Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek .Powodzenia "Misie"!!! :)

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-22 12:02:21

Nasze przedszkole zgłosiło się do udziału w programie "Małopolska szczepi dzieci", którego wojewódzkim realizatorem jest Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie. W dniu 16 listopada 2018 r. w placówce przedszkola chętni rodzice mogli bezpłatnie zaszczepić swoje pociechy przeciwko pneumokokom. Szczepienia dokonał lekarz pediatra ze Szpitala Dziecęcego w obecności pielęgniarki i ratownika medycznego. Szczepienie w murach przedszkola to jednak atrakcja.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-16 21:32:40