Kontakt
Przedszkole Samorządowe w Świątnikach Górnych
Strona głowna  /  Wydarzenia
Witamy w dziale kronika
Kronika

W dniu 14 grudnia 2018 roku przedszkolaki z grupy "Sówki" i "Wiewióreczki" uczestniczyły w wycieczce do Centrum Nauki i Zabawy Klockoland w Krakowie. Na miejscu dla dzieci zorganizowano warsztaty o tematyce świątecznej, podczas których zdobiły bombki choinkowe przy użyciu robotów z klocków Lego, budowały własne ozdoby choinkowe, którymi przyzodobiły 3-metrową choinkę oczywiście zbudowaną z klocków Lego. Całość warsztatów zwieńczyła zabawa w strefie zabawy Świętego Mikołaja oraz pamiątkowe dyplomy.

          

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-14 22:44:33

13 grudnia 2018 roku odbyły się warsztaty świąteczne dla rodziców dzieci z grupy "Misie", które zostały zorganizowane przez panią Izę. Dzieci wraz z rodzicami robiły świąteczne kartki, a oprócz tego pokazały jak uczą się i bawią w przedszkolu. Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym rodzicom za miłą zabawę i wspólnie spędzony czas.

          

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-14 22:23:39

W dniu 11 grudnia 2018 roku w naszym przedszkolu unosił się zapach świątecznych ciasteczek.

         

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-12 13:35:41

W dniu 11 grudnia 2018 roku w grupie "Wiewióreczki" odbyły sie zajęcia otwarte pn. "W światecznym nastroju", których głównym celem było integrowanie rodziców, dzieci i nauczyciela, pogłębianie więzi rodzinnych oraz poznawanie przez dzieci zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci podczas spotkania zaprezentowały swoje umiejętności matematyczne, polonistyczne jak również wokalne. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie przez dzieci świątecznej ozdoby "choineczki". 

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-11 19:27:52

Święty Mikołaj lubi odwiedzać wszystkie dzieci na całym świecie. W dniu 4 grudnia 2018 roku przybył również do wszystkich grzecznych dzieci z Przedszkola Samorządowego w Świątnikach Górnych. Przedszkolaki były zachwycone kiedy znalazły się na kolanach Świętego Mikołaja. Zanim przystąpił do rozdania prezentów wspólnie z dziećmi śpiewał, tańczył i grał na instrumentach muzycznych. Oczekiwana cały rok wizyta Świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wszystkim wiele radości.

       

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-04 17:47:26

29 listopada 2018 roku dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w zabawie andrzejkowej. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta. Następnie zaczęła się impreza w wesołym nastroju. Najwięcej emocji wśród dzieci budziło przekłuwanie szpilką papierowych serc, na których odwrocie wypisane były imiona dziewcząt i chłopców. Zaznaczone imię – to imię przyszłego męża lub żony. Nasze „andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Po andrzejkowych zabawach i tańcach przyszedł czas na poczęstunek dla wszystkich dzieci. 

               

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-30 14:30:59

W dniu 27 listopada 2018 r. dzieci z grupy "Sówki" wykonały podczas warsztatów kulinarnych sałatkę jarzynową. Mali kucharze uczyli się jakie nawyki wpływają na nasze zdrowie, odkrywali nowe smaki. Wspólnie z panią, z uśmiechem na twarzy kroili warzywa na sałatkę jarzynową. Gdy sałatka była już gotowa można było przystąpić do prawdziwej uczty.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-27 13:09:34

W dniu 26 listopada 2018 roku przedszkolaki z grupy "Sówki " i "Wiewióreczki" uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego ulubionego misia. Dzieci opowiadały o swoich misiach, słuchały opowiadania czytanego przez nauczyciela, w którym opisana była geneza święta oraz tańczyły w rytm muzyki z misiem. Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną, podczas której odgadywały jaki bajkowy miś jest na zdjęciu.  Na koniec wykonały pracę plastyczną: starsze dzieci ułożyły puzzle z msiem, a młodsze pomalowały misia farbami. Uroczystość przebiegła w miłej i przyjemnej  atmosferze.

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-26 16:28:58

W piątek 23 listopada odbył się w naszym przedszkolu trzeci już Przegląd Piosenki Jesiennej tym razem pod hasłem „ Patriotyzm każdego dnia i od święta w edycji jesiennej”, którego honorowym gościem była burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne p. Małgorzata Duży. Celem muzycznego spotkania było wspieranie wychowania patriotycznego już od najmłodszych lat oraz przywrócenie naszej pamięci pieśni i piosenek patriotycznych. W Przeglądzie wzięły udział dzieci z dziewięciu grup przedszkolnych z terenu naszego Miasta i Gminy. Mali artyści wykazali się wspaniałym przygotowaniem, które uzupełniały biało – czerwone stroje oraz własnoręcznie wykonane rekwizyty. Jury miało nie lada wyzwanie, aby spośród artystów wyłonić laureatów. Wyróżniono solistę z oddziału przedszkolnego z Wrząsowic oraz duet z oddziału przedszkolnego w Rzeszotarach. Każdy z uczestników Przeglądu otrzymał Dyplom Małego Patrioty oraz książeczkę o tematyce patriotycznej. Cieszymy się, że przedszkolaki tak licznie wzięły udział w naszym Przeglądzie i liczymy na nich również w przyszłym roku, w kolejnej edycji. Do zobaczenia za rok!

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-26 16:16:47

„Polskie stroje ludowe” to przewodni temat  konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową w Rzeszotarach. Wzięły w nim  udział nasze „Sówki”: Ola, Nadia, Sara i Karolina, które  (przy niewielkiej pomocy rodziców) wykonały  prace przedstawiające regionalne ubrania Mazowsza (łowiczanka), Małopolski (krakowianka i krakowiak) i Zakopanego (góral). Techniki ciekawe i bardzo pracochłonne: orgiami z koła, kolaż oraz wyklejanka kulkami z bibuły. Konkursu  jeszcze nie rozstrzygnięto, ale mamy nadzieję, że prace naszych maluszków się spodobają.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-26 13:39:08

W środę 21 listopada 2018 roku grupę "Misiów" odwiedziła mama Zosi, która opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie bibliotekarki i przeczytała ekologiczną bajkę pt: "Dlaczego zwierzęta mieszkały w bloku?". Pani Asia przyniosła ze sobą japoński, magiczny teatrzyk "Kamishibai", który bardzo spodobał się naszym maluszkom i jeszcze bardziej uatrakcyjnił bajkę. Serdecznie dziękujemy pani Asi i zachęcamy wszystkich rodziców do czytania swoim dzieciom. :)

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-22 12:18:03

"Przedszkolaczek już od rana
nosi uśmiech na barana,
dobry humor co dzień ma.
Przedszkolaczek, czyli ja!"

 

15 listopada 2018 roku odbyło się uroczyste "Pasowanie na przedszkolaka" w grupie "Misiów" w Świątnikach Górnych. "Pasowanie" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie :). Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego "aktu pasowania". Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek .Powodzenia "Misie"!!! :)

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-22 12:02:21

Nasze przedszkole zgłosiło się do udziału w programie "Małopolska szczepi dzieci", którego wojewódzkim realizatorem jest Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie. W dniu 16 listopada 2018 r. w placówce przedszkola chętni rodzice mogli bezpłatnie zaszczepić swoje pociechy przeciwko pneumokokom. Szczepienia dokonał lekarz pediatra ze Szpitala Dziecęcego w obecności pielęgniarki i ratownika medycznego. Szczepienie w murach przedszkola to jednak atrakcja.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-16 21:32:40

Dnia 16 listopada 2018 r. w związku z realizowanym tematem "Polska moja Ojczyzna" przedszkolaki z grupy "Jeżyki" udały się pod pomnik "Synom tej Ziemi". W ten sposób dzieci uczciły 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pod pomnikiem dzieci zapaliły znicz i pomodliły się w intencji poległych żołnierzy. Dzieci odwiedziły również pobliski cmentarz i groby nieznanych żołnierzy.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-16 21:06:47

W dniu 9 listopada 2018 roku wszystkie przedszkolaki ze Świątnik Górnych i Rzeszotar wspólnie obejrzały montaż słowno - muzyczny w wykonaniu dzieci z grupy „Jeżyki” aby uczcić 100 - lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. O godzinie 11:11 wspólnie, wszystkie dzieci odśpiewały hymn państwowy. Po przedstawieniu nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie wewnątrzprzedszkolnego konkursu plastyczno-technicznego pn. „Kotylion patriotyczny”. Do konkursu zgłoszono 17 prac: 1 miejsce zdobyła Marysia z grupy "Sówek", 2 miejsce ex aequo: Franek z grupy "Jeżyki" i Matylda z grupy "Misiów", 3 miejsce ex aequo: Hania i Eliza z grupy "Jeżyki". Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom i nagrodę. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Jednocześnie  dziękujemy władzom Miasta i Gminy Świątniki Górne oraz Radzie Rodziców Przedszkola Samorządowego w Świątnikach Górnych za przekazane nagrody.

        

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-11 13:42:28

W dniu 8 listopada 2019 roku przedszkolaki z grupy "Jeżyki" zaprosiły rodziców na przedstawienie z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Było dostojnie, pięknie, uroczyście jak na takie święto przystało.

  

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-08 18:21:14

W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, "Sówki" i "Wiewióreczki" uczestniczyły w warsztatach patriotyczno-plastycznych. Dominującymi kolorami  były oczywiście biel i czerwień, a za cel obrano Godło Polski. Starszaki miały trudniejsze zadanie ponieważ ich praca to orgiami z kółek, ale za to na efekt końcowy aż miło popatrzeć. Natomiast „maluszki”, po wcześniejszym przybliżeniu tematu,  miały radochę z pobrudzonych rąk i z łaskotania pędzlem po palcach. A to, że z orła   wyszła  czasem gołębica - to już inna sprawa, bo najważniejsza była dobra zabawa i radość z ukończonego dzieła.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-07 13:29:20

31 października 2018 roku korzystając z pięknej, jesiennej pogody "Wiewióreczki" i " Sówki"  wybrały się na wycieczkę do lasu. Dzieci miały okazję podziwiać piękno otaczającej przyrody. Przedszkolaki poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne patrząc, słuchając i dotykając. Wszyscy w dobrych nastrojach, z uśmiechem i piosenką wrócili do przedszkola.

    

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-04 15:53:23

30 października 2018 r. w naszym przedszkolu dzieci z grup "Sówki" i "Wiewioreczki" miały okazję spotkać wyjątkowych gości, a mianowicie dzielnych strażaków. Pan strażak przypomniał dzieciom numery alarmowe oraz przedstawił zasady postępowania w sytuacji zagrożenia. Przedszkolaki miały okazję obejrzenia z bliska wozu strażackiego oraz zapoznania się z jego wyposażeniem.  Dziękujemy zespołowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeszotarach za interesujące spotkanie.

    

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-30 14:30:58

"Misie" w zeszłym tygodniu miały zajęcia na temat owoców, dlatego w piątek zrobiły na drugie śniadanko - pyszną i zdrową sałatkę owocową.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-29 13:08:09

W dniu 26 października 2018 roku przedszkolaki z grupy "Sówki" świętowały swój wielki dzień - "Pasowanie na Przedszkolaka". Dzieci z uśmiechami na twarzy odgrywały teatrzyk, śpiewały piosenki oraz tańczyły, a przy tym otrzymywały od rodziców gromkie brawa. Maluszki zaprezentowały swoje umiejętności - dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Uroczystego pasowania dokonała Pani Dyrektor za pomocą czarodziejskiego ołówka, po czym  wręczono dzieciom pamiątkowe dyplomy. Uwieńczeniem uroczystości był pyszny tort i słodki poczęstunek.

    

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-27 16:32:18

W miesiącu październiku przedszkolaki z grup "Misie" i "Jeżyki", kontynuując tematykę "Ruch drogowy", spotkały się z policjantami z KMP z Krakowa. Dzieci uczestniczyły w programie "Bezpieczny przedszkolak". W czasie prelekcji poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zasad zabaw w miejscach, które są bezpieczne oraz jak postępować podczas kontaktu z osobą obcą. Policjanci wyjaśnili również, dlaczego ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Każde dziecko otrzymało breloczek odblaskowy oraz mini kamizelkę, aby móc "świecić przykładem". Na zakończenie spotkania przedszkolaki miały możliwość obejrzenia z bliska policyjnego radiowozu. Dziękujemy bardzo policjantom z Krakowa za przeprowadzone spotkanie.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-27 16:25:45

W dniu 24 października 2018 r. wszystkie grupy przedszkolne gościły pracownika z Akademii Nauk w Krakowie. Pani przeprowadziła warsztaty pt. : "Fizyka dla Smyka - Tajemnice Powietrza". Zainteresowanie dzieci było ogromne. Z chęcią asystowały przy doświadczeniach z balonem, wodą, półkulami magdeburskimi, termometrem miłości, szuszarką i piłkami. Pokazywały, załączały, trzymały, ciągnęły, "czarowały". Przyswajały wiadomości o właściwościach powietrza w sposób przystępny i zabawny. Tylko nauczycielki żałowały, że za ich czasów na fizyce było inaczej.

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-24 17:17:22

Dnia 17 października 2018 roku przedszkolaki z grup "Misie" i "Jeżyki" wybrały się na ognisko do pobliskiego lasu (potocznie zwanego "Dziadowiec"). Dzieci podziwiały piękną, polską jesień, bawiły się wśród kolorowych i szeleszczących liści. Zwieńczeniem naszego pobytu w lesie było pieczenie kiełbasek przy ognisku. Serdecznie dziękujemy panu Grzegorzowi za pomoc w zorganizowaniu ogniska. Panu Wojciechowi dziękujemy za pomoc przy ognisku i zdjęcia.

    

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-24 16:53:08

Wszyscy wiemy jak ważny dla dzieci w wieku przedszkolnym jest sposób odżywiania. W zeszłym tygodniu rozmawialiśmy o tym, co z czego otrzymujemy. A oto efekty naszej pracy...pyszne rożki upieczone przez grupę Sówek.

    

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-23 17:44:29

16 października 2018 roku gościliśmy w naszym przedszkolu ratowników medycznych. Celem przeprowadzonych zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci przypomniały sobie numery alarmowe, ćwiczyły resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie oraz miały możliwość obejrzenia sprzętu medycznego i wnętrza ambulansu. Bardzo dziękujemy za spotkanie!

           

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-18 20:58:59

10 października 2018 roku "Wiewióreczki" i "Sówki" włączyły się w międzynarodową akcję pn. "Święto Drzewa", której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przedszkolaki udały się na spacer do pobliskiego lasu, gdzie podczas zabawy poznawały różne gatunki drzew, dowiedziały sie jakie są powody dla których warto chronić drzewa np.: produkują tlen, są miłe dla oka, oczyszczają powietrze, chronią przed palącym słońcem w upalny dzień, dają materiał na budowę domu i smaczne owoce. Zajęcia przyrodnicze zakończyły się rozmową na temat napotkanych grzybów.

  

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-16 19:45:58

Dnia 5 października 2018 roku w naszym przedszkolu miał miejsce teatrzyk owocowo - warzywny. Po obejrzeniu edukacyjnego przedstawienia dzieci z wielką ochotą  przystąpiły do warsztatów kulinarnych, w ramach których "Sówki" wykonały pyszne szaszłyki owocowe, a "Wiewióreczki" cudowne ludziki warzywne. 

      

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-16 19:13:03

Pamiętając o tym, iż wrzesień jest miesiącem w którym w całej Polsce odbywa się akcja "Sprzątanie Świata", także i w naszym przedszkolu dzieci wraz z opiekunami zaangażowały się w tę akcję. Przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki na śmieci pomogły posprzątać najbliższą okolicę przedszkola.  Od dziś będą pamiętały, że należy dbać i szanować naszą przyrodę.

   

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-09-30 20:34:34

Miło nam poinformować, iż od nowego roku szkolnego 2018/2019 Przedszkole Samorządowe w Świątnikach Górnych wzbogaciło się o 15 – osobowy oddział w Rzeszotarach. W dniu 24 września 2018 r. uroczystego otwarcia dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne dr Witold Słomka oraz pani Wanda Kułaj - Pełnomocnik Burmistrza ds. kontroli zarządczej. Grupa „Wiewióreczki” muzyką, tańcem oraz wierszem przywitała tak zacnych gości.

                 

Na zakończenie spotkania w ramach realizowanego projektu pn. „Przedszkolaki z Gminy Świątniki Górne mają zielone pojęcie!” dzieci otrzymały prezent - stację meteorologiczną, która zostanie umieszczona w ogrodzie przedszkolnym. Serdecznie dziękujemy!

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-09-24 13:45:43